BlogGenel

Duvar Kağıdı

Duvar Kağıdı Hakkında

Duvar Kağıdı Hakkında, Modern yaşamın gereksinimlerinden geri kalmamak, metropollerin içinde yaşarken bile doğanın içinde olmak, ev hayatını kolaylaştırmak, karışık zor mekanlar yerine huzur veren yaşanabilir evler günümüzün dekorasyon anlayışını oluşturmuştur. Yaşadığımız mekanlarda en büyük yüzölçümüne sahip alanlar olan duvarlar iç mekan dekorasyonundaki önemli detayların başında gelmektedir, dekorasyonun en önemli unsurudur. Gözümüze hoş gelen, ruhumuzu okşayan şeylerden hoşnutluk duyarız, ruhsal olarak dinleniriz. Yaşadığımız mekanların daha iyi ve hoş görünmesini sağlayan duvar kağıtları konfor, sanat ve güzelliği birleştirerek iç dekorasyon da önemini geçmişten bugüne arttırarak sürdürüyor.

NEDEN DUVAR KAĞIDI ?

“Duvar değil mi boyanır geçer” bu söz değişen zevk ve dekorasyon anlayışıyla artık gerilerde kaldı.“ EVİMİZİN RENKLİ GİYSİLERİ DUVAR KAĞITLARI İLE TABLO GİBİ DUVARLAR”
Boya paletlerinde karşılaşamayacağımız renkler, desenler, ve dokularla bezenmiş duvar kağıtları, duvar kaplamaları tablo gibi duvarlar yaratarak yaşanılan mekanları değiştiriyor yeniliyor.

 • Duvar kağıdı sağlıklıdır, malzeme yapısı gereği doğaldır, zararlı madde içermez. Geri dönüşüm özelliği vardır.
  Yapısı gereği ses ve ısı izolasyonuna katkı sağlar.
 • Mekanların güçlü noktalarını üstün özelliklerini ortaya çıkartır.
 • Döşendiği mekanı aydınlatır, renk, canlılık, ışık katar.
 • Döşendiği mekanların değerine değer katar.
 • Zengin renk, desen ve doku seçenekleriyle yaşadığınız mekanlara kişiliğinizi yansıtmanızı sağlar, farklılık yaratır.
 • Kolay uygulanır, değiştirilebilir.
 • Kullanım / fayda süresi uzundur, ekonomiktir.
 • Hijyeniktir, kir ve leke barındırmaz, küf oluşturmaz.
 • Kolay temizlenir, beyazlatıcı maddeler – ağır kimyasallar içermeyen sıvı sabunlar ile sünger ve ya bez yardımı ile silinebilir, renkleri solmaz – yıpranmaz.

Duvarlarımızı koruyan, dekoratif özelliği ile asalet ve şıklık veren, sanatsal değerler katabilen duvar kağıtlarının gelişimi eskilere dayanıyor. Avrupa nın 15. yüzyılın ikinci yarısında kağıt üretiminde gelişim göstermesinin ardından duvar kağıdında yeni yöntemler geliştirildi. Tasarımcılar duvar kağıtlarını foto gravür yöntemiyle bezemeye başladılar. Teknolojinin gelişimiyle geleneksel yöntemler yerlerini hızlı baskı tekniklerine, farklı yapıda malzeme kullanımına bıraktı. Daha sonraları polivinil clorit (PVC) kaplamaları kullanılmasıyla duvar kağıtlarının ömürleri daha çok uzadı.

Duvar Kağıdı Hakkında

DUVAR KAĞIDI TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Duvar kağıdı, Özel tutkalı ile uygulaması yapılan – duvarlara yapıştırılan iç mekan dekorasyon malzemesidir
Yapısı gereği uygulandığı zeminde renklendirmenin yanında özel yapısı, dokusu, kabartması ile farklı görünüm ve hareket katar
Ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü nün TS-5228 -1 EN- 233 standardında duvar kaplamaları alt guruplara ayrılarak tanımlanmıştır
Dünya standartlarında bir rulo duvar kağıdı genel olarak 53 x 1000 cm (+ %3 ) ölçülerinde üretilir. Kullanım amaçlarına ve özel kolleksiyonlar da farklı ölçülerde de üretim yapılmaktadır
Dünyaca kabul görmüş teknik özellikler ve standartlar ürün etiketlerinde ve ürün kutularında özel semboller ile tanımlanır. Uygulama yapılacak yüzeyin, mekanın konumuna göre doğru ürünün seçiminde ürün bilgilerine, teknik özelliklere dikkat edilmelidir.

Duvar Kağıdı Hakkında

DUVAR KAĞIDI TİPLERİ – ÖZELLİKLERİ

Duvar kağıtlarının kullanılan farklı üretim teknolojileri ve malzeme yapısı gereği birçok tipi vardır, başta gelenleri.

SIMPLEX DUVAR KAĞIDI

Tek kat birinci hamur kağıt üzerine renk ve desen baskısı yapıldıktan sonra, yüzeye genel ve hafif bir gofraj yapılarak üretilir. Dış etkenlere karşı mukavemeti diğer duvar kağıdı tiplerine göre düşüktür.

Duvar Kağıdı Hakkında

EMBOSS DUVAR KAĞIDI

Renk ve desen baskısı yapılan birinci hamur üst kağıt tabakasının alt kağıt ile özel yapıştırıcı ile duble edilmesi ve desen yapısına göre özel silindirlerle kabartma efekti / gofraj verilmesi ile üretilir. Kabartma, gofraj genel olarak tüm yüzeye verildiği gibi, basılan desenin, figürlerin kabartılması ile (register emboss) yapılır.
Bu şekilde üretilen duvar kağıtlarında desen baskısı ile kabartma çakışmalı, kabartma kağıdı yıpratmamalı, kabartma gofraj derinliği aynı olmalıdır.
Dubleks Emboss duvar kağıtlarında laminasyon düzgün ve kuvvetli olmalı, kağıt tutkallandığında alt ve üst kağıt katmanları açılmamalıdır.

VINYL ESASLI DUVAR KAPLAMASI

Dünyada en geniş kullanım alanına sahip duvar kağıdı tipidir. Kağıt astar üzerine PVC laminasyonu ile üretimiş özel compact kağıttır. PVC kaplı olan üst yüzeye renk ve desen baskısı yapıldıktan sonra özel makinesında sıcak uygulanarak – Hot emboss tekniği ve özel silindirler ile desen efektleri ve kabartma dokusu verilir. Klasik duvar kağıdına göre bir takım avantajlara sahiptir. Güneş ışığına dayanıklılığı – solmazlığı fazladır. PVC esaslı yapısıyla leke ve kir tutmaz, ıslak olarak silinebilir hatta fırça ile temizlenebilir. Uygulandıktan sonra ek yerleri belli olmaz, kolay sökülebilir. Islak hacimlerde (banyo – mutfak) kullanılabilir. Yapısal farklılıklar içeren bir çok tipi mevcuttur. Duvar Kağıdı Hakkında

BOYANABİLİR DUVAR KAĞIDI

Vinyl esaslı olan bu tip duvar kağıtları farklı malzeme yapıları ile bol çeşitliliğe sahiptir. Duvara uygulama yapıldıktan sonra istenirse boyanabilme özelliğine sahiptir. Desen ve kabartma yapısı gereği defalarca boyanabilir, renk değiştirilebilir.

CAM TEKSTİLİ

Duvar Kağıdı Hakkında, Cam tekstili kum, kireç ve topraktan üretilir. İncecik cam iplikleri özel işlemlerle fırınlanıp ardından kumaş gibi, çeşitli desen ve biçimlerde tezgahlarda dokunup şekillendirilir. Yapısı gereği uygulama öncesinde detaylı zemin hazırlığı gerektirir. Renklendirme kaplamadan sonra boya ile yapılır.

TEKSTİL DUVAR KAĞIDI

Üst yüzeyi tekstil olan bu tip duvar kağıtları vinyl duvar kağıtlarına göre desen ve görünüm olarak farklı bir dekorasyon ürünüdür. Akustik özelliği fazladır.

TEKSTİL TABANLI VINYL

Diğer duvar kağıtlarının tabanı kağıt olmasına karşın bunun tabanı tekstildir. Yoğun kullanımlı hacimler (otel, restorant, mağaza ) için yapılmış bu tip duvar kağıtlarının ömrü uzun olmasına karşın ilk yatırım maliyeti yüksektir.Duvar Kağıdı HakkındaDuvar Kağıdı Hakkında

bahcelievler de duvar kağıtçı mı lazım ? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir